Волинські козаки підкорили світ: спортивні вершини волинян у 2021 році

Важко назвати міста й види спорту, де волиняни не підіймалися на п’єдестали 2021 року.
Наші земляки взяли участь у сотнях всеукраїнських змагань і чемпіонатів. Їх було так багато, що всі годі згадати. Чесно кажучи, то й світових змагань було не мало. Але в передчутті 2022 року згадуємо саме досягнення волинян на міжнародній арені.
Вперед до добрих спогадів!
Добрий січень
Новий 2021 рік у спортивному літописі Волині розпочався з поповнення. У Володимирі з пологового будинку 4 січня виписали перше в році немовля. Дівчинка з’явилася в родині футболіста Олексія Зінкевича та його дружини Єлизавети.
Святкового настрою додавали і спортсмени. Маленький футболіст зворушливо привітав краян із Різдвом. Тим часом у сусідів рівненський «Верес» вітав усіх уболівальників дружньою колядою. Хвилю святкового добра продовжив футболіст Артем Федецький, здійснивши мрію ліцеїста Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні.
Першою після свят потішила волинська борчиня Юлія Ткач-Остапчук, яка завоювала бронзову медаль на Гран-прі Франції. Наприкінці місяця ми дізналися про потужний міжнародний трансфер. Українська футболістка, колишня гравчиня володимирської команди «Ладомир» Надія Іванченко перейшла до команди «Southeast Missouri State University» (США).
Бойовий лютий
Першими добрі новини у волинський спорт принесли легкоатлети, адже одразу троє спортсменів під час змагань на батьківщині кваліфікувалося на Чемпіонат Європи. На міжнародній арені «вистрелили» гравці луцької «Волині», які посіли третє місце на білоруському «Winter Cup 2021». До речі, тут саме треба згадати, що на початку лютого український футболіст, уродженець Любешева Тарас Михалик увійшов до тренерського штабу «Волині».
Слідом посипалися спортивні новини з Польщі. Шацький дзюдоїст-торнадівець Назарій Горніч завоював золото і став чемпіоном Польської ліги дзюдо. Не відстали від земляка учні відділення боксу ДЮСШ № 2 Луцької міськради, завоювавши три золота на «Turnieju Lubelszczyzny», що відбувся в Любліні. Своєю чергою ковельські борчині здобули нагороди на міжнародних та всеукраїнських змаганнях, зокрема бронзу на Кубку Польщі.
Наприкінці місяця в Луцьку відбувся Міжнародний турнір з сумо «Кубок Любарта» серед дорослих. Волиняни, звісно, показали, хто вдома господар.
Закрив парад лютневих міжнародних перемог Олександр Гордієнко, який здобув медаль у Чехії, де відбувся відкритий Кубок Європи з дзюдо, у якому взяли участь 272 спортсмени з 23 країн світу.
У березні підкорювалися лижі та килими
На початку березня після року коронавірусного затишшя українські паралімпійці взяли участь у Кубку світу з лижних перегонів та біатлону. Цей міжнародний рестарт був вдалим для волинянки Юлії Батенкової-Бауман, яка виборола бронзову нагороду. Перестрибнемо три тижні й додамо: на кубку світу з лижних перегонів у фінському Вуокатті Юлія здобула срібну медаль у гонці на довгій дистанції вільним стилем.
Хоч у березні в скороходів ще тривало беззмагальне міжсезоння, усе ж волиняни знайшли медалі в Туреччині, виступивши на Відкритому чемпіонаті цієї країни зі спортивної ходьби.
Значну кількість нагород на міжнародній арені цього місяця завоювали борці й борчині. Спершу вихованка ДЮСШ №1 міста Ковеля Ірина Борисюк стала чемпіонкою престижного Міжнародного турніру з вільної боротьби пам’яті майстра спорту міжнародного класу Ігоря Первачука, що відбувся Львові. Пізніше ковелянки Анастасія Лебєдєва та Ольга Падошик здобули нагороди Міжнародного турніру з вільної боротьби серед юніорок віком до 21 року (Польща).
А на Відкритому міжнародному чемпіонаті з бразильського джиу-джитсу «BJJ PRO UKRAINE SPRING CUP», що відбувся в Кропивницькому, ніхто з волинян не залишився без медалі.
В актив Ковеля записуємо Юрія Бабинця – здобув «срібло» та «бронзу» на Кубку світу з паверліфтингу.
До речі, у березні в Луцьку змагалися професійні бійці ММА з чотирьох країн. На міжнародному турнірі вперше на Волині виступили і жінки.
Козацько-чемпіонський квітень
Першою добрі міжнародні новини привезла луцька маунтибайкерка Яна Беломоіна, ставши володаркою золота на міжнародній гонці «Verona MTB International» в італійській Вероні.
Потішив ковельський веслувальник Станіслав Самолюк, який став призером чемпіонату Європи в Італії. Також вдало виступили в Польщі ковельські борчині, а Ольга Падошик здобула «золото» чемпіонату. Чемпіонат Європи, який, щоправда, відбувся в Харкові, підкорили волинські козаки, здобувши 10 золотих нагород.
Двічі цього місяця нам довелося тішитися олімпійськими кваліфікаціями веслувальниці Марії Повх і плавця Максима Ткачука. Не так склалося з виступами в Токіо, як спочатку мріялося, але про це – у серпні.
У травні Ковель в ударі, веслувальники на хвилі
Лік міжнародним нагородам Волині в травні відкрили ковельці: на Міжнародному турнірі з боксу серії Гран-прі ковелянка Тетяна Коб виборола «бронзу», а Ян Варакін виборов «срібло» Кубку Європи з кікбоксингу ВАКО. В останні весняні дні спортсмени Ковеля додали до скарбниці області друге місце на Міжнародному турнірі з боксу «Кубок Чорногорії» та срібну нагороду на Чемпіонаті Європи з вільної боротьби в місті Софія (Болгарія).
Потужно виступили веслувальники збірної України на етапі Кубку світу в Сегеді. Наша збірна здобула 10 медалей, три з яких були в активі волинян. Продовжила цей чудовий марафон Марина Мажула, яка виборола перемогу на змаганнях за Кубок світу з параканое серед спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату.
Відзначимо й те, що Яна Беломоіна виграла золото на міжнародних змаганнях SloXcup Cup 2021, а волинські борчині здобули срібло і бронзу на Чемпіонаті Європи серед дітей. На командному чемпіонаті Європи зі спортивної ходьби волинські легкоатлети здобули 2 медалі у скарбничку області.
Відзначимо й те, що в травні біля Ковеля відбувся перший етап Чемпіонату Європи з мотокросу, а «SPAR International» був основним спонсором Командного чемпіонату Європи з легкої атлетики.
У червні досягнення демонстрували юніори
На початку місяця уродженка селища Іваничі Анастасія Альпєєва стала чемпіонкою на юніорському чемпіонаті Європи з вільної боротьби в Дортмунді, а Марина Мажула з Ратнівщини здобула перемогу на чемпіонаті Європи з параканое, який відбувся в польській Познані.
Цими ж днями у Польщі тривав Чемпіонат Європи серед молоді і юніорів. Звідти з медальним доробком повернулися ковелець Андрій Рибачок, який разом із представником Львівщини Віталієм Вергелесом посіли третє місце і стали бронзовими призерами чемпіонату в каное-двійці на дистанції 500 м, та Павло Борсук (екіпаж Павла та Артема Четверака завоював бронзу в каное-двійці на дистанції 1000 м). Не залишилася без нагород і луцька байдарочниця Марія Повх, яка здобула бронзу на Чемпіонаті Європі 2021.
Вихованка Володимир-Волинської ДЮСШ Марія Алєйнікова виборола почесне третє місце на чемпіонаті Асоціації балканських атлетичних федерацій U-20. А лучанин Сергій Снитюк став найкращим боксером Міжнародного турніру з боксу пам’яті Ігоря Єремеєва.
Цього місяця надійшла ще й така приємна новина: суддя та тренерка з боксу Юлія Семко з Володимира стала першою українкою, яка отримала три зірки AIBA – вищу категорію професійної оцінки суддів.
Одним штрихом відзначимо зміну головного тренера ФК «Волинь». У червні цю посаду обійняв Альберт Шахов.
Липень дарував нагороди в атлетиці й єдиноборствах
У середині літа в Таллінні відбувся Чемпіонат Європи з легкої атлетики серед молоді, на якому з-поміж інших виступали і волиняни. У Таллінні медаль здобув Ерік Костриця. Максим Ткачук у Римі на Чемпіонаті Європи з плавання серед юніорів виборов бронзу.
Діана Семченко здобула нагороду кадетського Кубку Європи в Бухаресті. А жителька Камінь-Каширщини Олена Пасічко у складі національної жіночої збірної України з регбі-7 завоювала золото чемпіонату Європи.
Наприкінці місяця волинські козаки стали чемпіонами світу з ММА. Першого змагального дня волиняни здобули три медалі, другого – ще одне звання віцечемпіона.
Крім міжнародних успіхів, у нашому огляді ми також фіксуємо історичні досягнення, як-от, те, що ФК «Любарт» (Луцьк) став переможцем чемпіонату України серед команд Першої ліги сезону 2020/2021 р., а наш футзаліст Владислав Сизик визнаний найкращим молодим гравцем чемпіонату.
Також у липні збірна України з боксу серед юніорів тріумфально завершила виступи на Чемпіонаті Європи свого віку, який з 1-го по 11 липня проходив у столиці Грузії – Тбілісі. Загалом на рахунку українських спортсменів 19 медалей: 4 золотих, 7 срібних і 8 бронзових. Серед призерів були волиняни. У підсумку змагань вихованка Любомльської ДЮСШ Анастасія Саранюк, яка виступала у ваговій категорії 75 кг, здобула бронзову медаль.
Безмедальний олімпійський серпень
Кінець липня і майже весь серпень ми уважно спостерігали за нашими спортсменами на ХХХІІ літніх Олімпійських іграх.
Волинську область у Токіо представляло восьмеро спортсменів.
Першою на старт виходила волинянка Яна Беломоіна. Маунтибайкерка фінішувала в десятці найкращих спортсменів. Ставши восьмою на Олімпіаді-2020, Беломоіна показала свій найкращий результат у кар’єрі.
Швидким був виступ на Олімпіаді дзюдоїстки Анастасії Турчин (вагова категорія до 78 кг). Спортсменка успішно подолала перший кваліфікаційний раунд, але поступилася суперниці в 1/8 фіналу.
Дев’ятого змагального дня в боротьбу за медалі вступила атлетка Ірина Климець. Волинянка з результатом 68,29 метра посіла 21-ше місце в кваліфікаційному раунді.
В останні дні Олімпійських ігор-2020 Волинь мала чимале представництво, зокрема серед веслувальників і легкоатлетів-скороходів.
Ковельський веслувальник Юрій Вандюк у каное-одиночці серед чоловіків на дистанції 1000 метрів не зумів пробитися до медального заїзду і змагався у фіналі В. У підсумку волинянин посів 16-те місце.
Волинянка Марія Повх увіходила до складу екіпажу байдарки-четвірки (дистанція 500 метрів). Марія Кічасова-Скорик, Людмила Кукліновська, Анастасія Тодорова, Марія Повх посіли останнє місце в півфіналі й потрапили до фіналу В, де фінішували другими – 1:39,276 хв. Цей час дозволив українській байдарці-четвірці замкнути десятку найкращих веслувальниць у байдарках-четвірках на дистанції 500 метрів у Токіо. В особистому заїзді в байдарці-одиночці Марія Повх посіла підсумкове 15-те місце на дистанції 500 метрів.
Волинська скороходка Марія Сахарук у фіналі Олімпійських ігор-2020 зі спортивної ходьби на дистанції 20 кілометрів показала найкращий результат серед українок – підсумкове 19-те місце. У фіналі зі спортивної ходьби на 50 кілометрів серед чоловіків виступав волинянин Іван Банзерук, який знявся з дистанції і не фінішував.
Ще один волинський спортсмен Данило Даниленко був заявлений на Олімпіаду-2020 як запасний і так і не зміг вийти на доріжку.
Серпень 2021 року для уболівальників легкої атлетики Волині запам’ятався ще й тим, що краянин Іван Банзерук, як і вся українська чоловіча команда зі спортивної ходьби на 50 км, піднявся на друге місце на Кубку Європи-2015 зі спортивної ходьби. Це стало можливим після застосованих Athletics Integrity Unit санкцій до російських скороходів.
В Оклахомі (США) відбувся третій Суперкубок з каное-спринту за участю найсильніших веслувальників світу. Звідти Марія Повх привезла дві бронзи. А вихованець Ковельської школи кікбоксингу Роман Вдовиченко у складі збірної України виступав на чемпіонаті світу з французького боксу САВАТ і здобув бронзу.
Паралімпійські вересневі медалі
Після Олімпіади-2020 у Токіо відбулися XVI літні Паралімпійські ігри-2020. З-поміж інших паралімпійців у Токіо виступили і волинські спортсмени Сергій Ємелянов, Марина Мажула, Ярослав Окапінський (тренер – В'ячеслав Загреба).
Випередивши суперника з країни без прапора, Сергій Ємельянов виграв паралімпійське золото. Марина Мажула здобула срібну медаль Паралімпіади-2020. Ярослав Окапінський у фінальному забігу на 400 метрів серед чоловіків (клас T37) фінішував шостим.
У вересні ми мали топ-здобутки волинських ветеранів. Лучанин Павло Ковальський виборов дві нагороди на міжнародних змаганнях «Warrior Games» («Ігри воїнів»), а Майя Москвич здобула нагороду на перших Віртуальних військових змаганнях зі стрільби з лука.
У складі каное-четвірки ковельці Андрій Рибачок та Юрій Вандюк стали чемпіонами світу з веслування на байдарках і каное на дистанції С4 500 м. А Ян Варакін виборов «бронзу» на Кубку світу з кікбоксингу WAKO.
Золотий жовтень
Місяць почався активно і потужно. Нововолинська спортсменка та учасниця Олімпійських ігор Лілія Фіськович виборола перше місце в Міжнародному відкритому чемпіонаті Кракова з гірського бігу. Естафету продовжив уродженець Луцька Віталій Шафар, здобувши золото на півмарафоні Cracovia Royal Half-Marathon у Польщі.
Ще один лучанин Максим Ткачук здобув дві срібні медалі на міжнародному турнірі з плавання, що відбувся в Словаччині. Крім того, дві волинянки стали чемпіонкою та віцечемпіонкою світу з жиму.
Відзначимо, що цього ж місяця в Луцьку на базі ОДЮСШ «Колос» відбувся Відкритий міжнародний турнір із важкої атлетики на призи ЗТУ Авраменка М.Г. серед молоді до 23 років, на якому волиняни здобули низку нагород.
Листопад для борців
Активно стартувала ковелянка Діана Рисьова, яка здобула синхронні перемоги в Жешуві і Хмельницькому. А вихованка Волинської обласної школи вищої спортивної майстерності, уродженка Іваничівщини Анастасія Алпєєва здобула золото Чемпіонату світу U23 з боротьби вільної.
У Польщі впродовж двох днів тривав «Międzynarodowy turniej bokserski o puchar burmistrza miasta Kętrzyn». Там волиняни здобули 7 медалей.
Уже вдома, у Луцьку, мешканці Нововолинська вибороли п'ять медалей на Чемпіонаті світу з паверліфтингу, жиму лежачи та станової тяги World Grand Cup 2021. Також волиняни успішно виступили на Чемпіонаті Європи з кіокушинкай-карате U16-U20, здобувши дві медалі.
Відзначимо те, що школярка з Іваничів перемогла на Міжнародному турнірі з вільної боротьби в Польщі, а лучанин Богдан Мочульський виборов золото та звання чемпіона світу з джиу-джитсу.
Також відзначилися підопічні волинського «Інваспорту». Двоє волинських спортсменів з інвалідністю стали призерами міжнародного турніру з настільного тенісу.
Грудень засвідчив: волинські козаки – найсильніші у світі
Ті, хто виступав на різноманітних міжнародних турнірах, теж продовжили серію перемог Волині. Наприклад, ковелянка Ксенія Токар здобула «срібло» на першості світу з парапаверліфтингу (жим штанги лежачи) серед атлетів і атлеток з порушеннями опорно-рухового апарату. Ще волинські спортсмени з інвалідністю стали призерами Чемпіонату світу з шашок.
Під кінець року спортсмени з Волині тріумфували на Чемпіонаті світу з козацького двобою, завоювавши головні нагороди цих престижних змагань, а двоє волинських боксерів здобули нагороди на ІІ Міжнародному турнірі «Ivano-Frankivsk boxing cup», присвяченому пам’яті Ігоря Гайдамаки. До речі, Міжнародний XIХ турнір з боксу на призи Андрія Котельника, що відбувся у Львові, подарував нашим спортсменам чотири нагороди.
Насамкінець відзначимо те, що відкритий лік волинським медалям у зимових видах спорту – біатлоністка Юлія Батенкова-Бауман із Ковеля підкорила зимовий п'єдестал у Фінляндії, здобувши бронзу.
Таким у міру нервовим для спортсменів і тренерів, але дуже захопливим для вболівальників був 2021 рік. Нехай у наступні 12 місяців наші здобутки множаться, наші краяни завойовують усе нові та нові спортивні вершини і нехай це супроводжують добро, мир і щастя!